Seltsi ettevõtmised 2020

Ülevaade seltsi 2020. a tegevusest


Osalemine laulukonkrusi “Lasterikkuse võlumaailm” finaalkontserdil Moostes

September 2020

Eestvedaja: Tammeougu Mari

Osalejad: Sõrve noorte ja laste pärimusringi lapsed ja ansambel Küi

Eesmärk: Meie piirkonna esindamine uute lastelaulude konkursi “Lasterikkuse Võlumaailm” finaalkontserdil 20. septembril 2020 Mooste Folgikojas.

Võrumaa Lasterikkad MTÜ ja Eesti Lasterikaste Perede Liit kuulutasid selle aasta märtsikuus välja uute lastelaulude konkursi “Lasterikkuse Võlumaailm”. Mai lõpuks laekus üle Eesti nii lasterikastelt, noortelt, vanadelt, tuntud kui tundmatutelt heliloojatelt 133 laulu, millest žürii (Gerli Padar, Inga Lunge, Silja Otsar, Erki Meister ja Sten Teppan) valis välja 73 laulu 20.septembril Mooste Folgikojas toimuvale finaalkontserdile. Saaremaalt valiti välja Tammeougu Mari kirjutatud sõrvekeelsed laulud “Koes on so nina” ja “Utede loul”. Kontserti sai vaadata ka ERR Lasteekraani võrgulehel.

Ettevõtmist toetavad Eesti kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupp ja Sörvemaa Pärimuse Selts.


Sõrve meeste rahvariiete kandmistarkused käeulatusse

Suvi 2020 – suvi 2021

Eestvedaja Tammeougu Mari, kaasa lööb enam kui 15 vabatahtlikku (loe meie meeskonnast lähemalt siit!).

Eesmärk: Sõrve meeste rahvariiete kandmisoskuste parandamine ning kandmisjulguse suurendamine. Selleks valmistame ette ja teeme kõigile huvilistele üle interneti kättesaadavaks kirjeldused ja fotod Sõrve meeste rahvariiete korrektsest kandmisest. Kokku ilmub detsembrist 2020 – juuni 2021 kümme artiklit koos fotode ja murdekeelse terminoloogiaga võrgulehel sörvemaa.ee ja alates jaanuarist ka iganädalased fotopostitused meie seltsi Facebook’i ja Instagram’i kontol.

Projekti “Sõrve meeste rahvariiete kandmistarkused käeulatusse – eeltööd” toetavad Rahvakultuuri Keskuse kultuuriprogramm “Saarte pärimuskultuuri toetamine 2020” ja MTÜ Sörvemaa Pärimuse Selts.

Kolm pilti musta nokkmütsi, mustade pükste, valge särgi, punaste trakside ning punaste tossudega noormehest.

Jämaja naiste rahvariiete kandmistarkus käeulatusse

Suvi 2019 – suvi 2020

Eestvedaja Tammeougu Mari, kaasa lööb ligi 25 vabatahtlikku (loe meie meeskonna kohta lähemalt siit).

Eesmärk: Jämaja rahvariiete kandmisoskuste parandamine ning kandmisjulguse suurendamine. Selleks valmistame ette ja teeme kõigile huvilistele üle interneti kättesaadavaks kirjeldused ja fotod Jämaja naiste rahvariiete korrektsest kandmisest. Kokku ilmub detsembrist 2019 – juuni 2020 kaksteist artiklit koos fotode ja murdekeelse terminoloogiaga võrgulehel sörvemaa.ee ja alates jaanuarist ka iganädalased fotopostitused meie seltsi Facebook’i ja Instagram’i kontol.

Projekti “Jämaja naiste rahvariiete kandmistarkused käeulatusse – eeltööd” toetavad Rahvakultuuri Keskuse kultuuriprogramm “Saarte pärimuslik kultuurikeskkond 2015-2019”, Saaremaa vald, Saaremaa käsitööselts KadakMari ja MTÜ Sörvemaa Pärimuse Selts.


Toome dirigendi Sõrvemaale

Oktoober 2019 – august 2020

Eestvedaja Sõrve Maakoor, dirigent Anu Lepik, projekti juht Mari Lepik.

Eesmärk: Sõrve Maakoor teeb oktoobrist 2019 kuni juunini 2020 vähemalt 10 proovitsüklit oma igapäevaselt Tartus elava dirigendi käe all. Proovide tulemusena õpib Maakoor Anu Lepiku juhendamisel selgeks 2020. a segakooride repertuaari ning osaleb 6. juunl toimuval Saaremaa Laulupeol. Kuna meie dirigent on ka laulupeo kunstiline juht, toimuvad koos proovitsüklitega ka laulupeo korraldusmeeskonna kokkusaamised.

Sõrulaste dirigendi Sõrvemaale sõidutamist ning Sõrve Maakoori toetavad Kohaliku Omaalgatuse Programm, Saaremaa vald, Maakoori lauljad ja MTÜ Sörvemaa Pärimuse Selts.

Sõrve Maakoor laulupeol 2019
Foto: Elina Kostabi

Fotojutustuse töötoad ja näitused Sõrvemaal

Suvi 2019 – sügis 2020

Eestvedaja Elina Kostabi, abilised Tammeougu Mari, Tammeniidi Margus, osalejateks Sõrve pildistamishuvilised lapsed, noored, täiskasvanud.

I töötuba 26. – 27. juunil 2019. a Salme kooli arvutiklassis.

II töötuba 2. jaanuaril 2020. a Salme kooli arvutiklassis.

I näitus september 2020. a Salme Rahvamajas.

II näitus oktoober 2020. a Torgu kogukonnamajas.

Kolmeosalises õpitubade sarjas keskendume dokumentaalfotograafiale. Õpime hea foto ja fotojutustuste tegemist.

Sõrulaste pildistamisõpet toetab oma juhendamistööga Elina Kostabi, abiks on ka Salme Põhikool ja MTÜ Sörvemaa Pärimuse Selts


Ammuker ja Sörvemaa Sörmitsejad osalevad Baltica pärimuspeol Tallinnas

31. mai – 2. juuni 2019

Eestvedaja Tammeougu Mari, osalejaks muusikud Ammukerist ja Sörvemaa Sörmitsejatest.

Eesmärk: Osaleda Tallinnas toimuval pärimuspeol, vaadata teiste ja näidata enda isioma kultuuri. Esinesime 1. ja 2. juunil piirkonna laval nii laulu, pillimängu kui tantsuga ning viisime läbi hulga Sõrve pärimuskultuuri tutvustavaid õpitubasid (kedervarre ja oksakesega ketramine, käbapaadi oolestamine, köntadel kõndimine, kudumine). Kaasa võtsime ka lõngameistrid Sörve Villaveskist.

Sõrulaste Tallinna-reisi toetas Eesti Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupp ja MTÜ Sörvemaa Pärimuse Selts.


Sõrulaste muusikaline reis Hiiumaale

9. – 10. märts 2019

Eestvedaja Tammeougu Mari, osalejaks muusikud Ammukerist ja Sörvemaa Sörmitsejatest.

Eesmärk: kohtuda Hiiumaa pärimusmuusikutega, esineda Baltica eelpeol Kärdlas 10. märtsil 2019. Kontsert õnnestus suurepäraselt. Hiidlased vihtusid tantsida nii sõrulaste pillimängu kui ka laulmise järele. Peale kontserti pidasime plaane edaspidiseks koostööks, vahetasime repertuaari ja musitseerisime koos hiidlastega.

Sõrulaste Hiiumaa-reisi toetas Eesti Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupp ja MTÜ Sörvemaa Pärimuse Selts.


Sitsijökiomblemine – sitsist jakkide õmblemine

Talv – kevad 2019

Eestvedaja ja muuseumiuurija Tammeougu Mari, konstrueerija ja õmblemise juhendaja Lepigu Merike, õmblejaks Sõrve naised (enamasti Ammukerist, aga mitte ainult!).

Eesmärk: konstrueerida muuseumiesemete ja -fotode põhjal Sõrve sitsijökkide lõiked ning õmmelda omale jökid. Kevadeks õmblesime valmis 7 jökki, Merike jõudis omale lausa kaks tükki teha!

Sõrve naiste jökiõmblemist toetab oma pühendunud juhendamistööga Lepigu Merike (Merike Sepp, Saare Rätsep OÜ) ja MTÜ Sörvemaa Pärimuse Selts.


Sõidutame Maakoori dirigendi Sõrvemaale

Sügis 2018 – suvi 2019

Eestvedaja Sõrve Maakoor, dirigent Anu Lepik.

Eesmärk: Sõrve Maakoor teeb oktoobrist 2018 kuni juunini 2019 vähemalt 12 proovitsüklit oma igapäevaselt Tartus elava dirigendi käe all. Tõsise töö tulemusena õpib Maakoor Anu Lepiku juhendamisel selgeks 2019. a üldlaulupeo repertuaari ning pääseb eduka ettelaulmise korral 4. – 7. juulil 2019 toimuvale laulu- ja tantsupeole Tallinnas.

Sõrulaste dirigendi Sõrvemaale sõidutamist ning Maakoori toetavad Kohaliku Omaalgatuse Programm, Saaremaa vald ja MTÜ Sörvemaa Pärimuse Selts.


Pätitegu

Sügis 2018 – kevad 2019

Eestvedaja Vesikonna Katrina, juhendaja Annely Õun, kaasa lööb kümmekond vabatahtlikku.

Eesmärk: Pättide valmistamise oskuse taaselustamine Sõrves. Selleks viime läbi pättide valmistamise õpitoad, küsitleme pättide tegemist mäletavaid sõrulasi ja avaldame oma töö tulemusel saadud teadmised postitusena võrgulehel sörvemaa.ee. Jõuluks 2018 õmblesime valmis 14 paari pätte.

Sõrulaste pätitegu toetab MTÜ Sörvemaa Pärimuse Selts, Saaremaa vald ja Eesti Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupp.


Anseküla naiste rahvariiete kandmistarkus käeulatusse

Suvi 2018 – suvi 2019

Eestvedaja Tammeougu Mari, kaasa lööb enam kui 20 vabatahtlikku (loe meeskonnast lähemalt sellelt leheküljelt!).

Eesmärk: Anseküla rahvariiete kandmisoskuste parandamine ning kandmisjulguse suurendamine. Selleks valmistame ette ja teeme kõigile huvilistele üle interneti kättesaadavaks kirjeldused ja fotod Anseküla naiste rahvariiete korrektsest kandmisest. Kokku ilmub 14 artiklit koos fotode ja murdekeelse terminoloogiaga võrgulehel sörvemaa.ee ja iganädalased fotopostitused meie seltsi Facebook’i ja Instagram’i kontol.

Projekti “Anseküla naiste rahvariiete kandmistarkused käeulatusse – eeltööd” toetavad Rahvakultuuri Keskuse kultuuriprogramm “Saarte pärimuslik kultuurikeskkond 2015-2019”, Saaremaa vald ja MTÜ Sörvemaa Pärimuse Selts.


Sörvekeeltsed uudised

Alates oktoobrist 2015

Eestvedajad Tammeougu Mari ja Tammeniidi Margus, kaasa lööb seitse vabatahtlikku. Loe meist lähemalt siit!

Meie eesmärk on tõsta sõrulaste eneseteadlikkust, propageerida sõrve keeles kõnelemist ning anda Eestimaale teada, et Sõrvemaa on olemas. Viieminutilised Sõrve murdes raadiosaated kõlavad ERR Vikerraadio eetris kord kolme nädala tagant kolmapäeviti kell 18.30. Mõnel korral aastas teeme ka pikemaid saateid koos videoga. Sörvekeeltsete uudiste saateid saab järelkuulata ERR arhiivist ja võrgulehelt sörvemaa.ee.

Projekti “Sõrvekeelse raadiosaate tegemine” toetab Rahvakultuuri Keskuse kultuuriprogramm “Saarte pärimuslik kultuurikeskkond 2015-2019”, Saaremaa vald ja MTÜ Sörvemaa Pärimuse Selts.


Aabitsategu

Jõulud 2008 – jõulud 2017

“Sörulase aabits”

Eestvedajad Tammeougu Mari, Jaagutooma Merle ja Vesikonna Katrina, kaasa lõi sadakond vabatahtlikku.

Meie eesmärk on Sõrvemaa ja sõrulaste põliskultuuri püsimajäämine. Selleks koostasime koos võimalikult paljude sõrulastega ülevaate meie isioma kultuuri algtõdedest – “Sörulase aabitsa”. Pea kümme aastat kestnud uurimine, õppimine, kirjutamine ja kogumine viis meid ka sihile. Aabits sai valmis 2017. aasta toomapäevaks.

Ettevõtmist on aastate jooksul toetanud: Anseküla Põllumeeste Selts, Eesti Kultuurkapital, LC Sõrve, Rahvakultuuri keskus, Salme Põhikool, Salme vald, Torgu vald, Saaremaa vald ning sajad sõrulased ning sõrulaste sõbrad läbi Hooandja ja kõikvõimalikul muul moel.

 

Suur attäh keikidele abilistele!

SPS ettevõtmistest saad lugeda meie tegevusülevaadetest:

SPS tegevusest 2020. aastal loe siit!

SPS tegevusest 2019. aastal loe siit!

SPS tegevusest 2018. aastal loe siit!

SPS tegevusest 2017. aastal, loe siit!

SPS tegevusest 2016. aastal, loe siit!

SPS tegevusest 2015. aastal, loe siit!

Back to Top