Saarte Laste Pärimuspäevad Hiiumaal 2023

Kenal sügisesel ajal, 15. – 17. septembril, rändas Hiiumaale üks eriline sadakond lapsi ning noori. Kärdlas toimusid Saarte Laste Pärimuspäevad. Noorte pärimushoidjate peamiseks kogunemiskohaks sai vastavatud Kärdla Kool. Sündmused viisid külalised ka Kärdla rahvamajja, Pika Maja muuseumisse ning ekskursioonidele mitmele poole mujale Hiiumaale.

Hiiumaale sõitsid esindused pea kõigilt Eestimaa saartelt, kus noori ja koole leiab: Sõrvest, Saaremaalt (Leisist ja Mustjalast) ning Muhust, Vormsilt ning Pranglilt, Kihnust, Ruhnust ning Hiiumaalt. Noored tutvustasid kaasatoodud puidust söömategemiseks tarvilikke riistu (kulpi, vörguarki, levalasna, lassi jmt). Sõrve noortel oli seltsis vanaema ahju pealt kaasa võetud levalöime. Tammeougu Pääsu tehtud intervjuud ning kokkuvõtet sest olulisest söömategemise riistast saad kuuda ka Sörvekeeltsete uudiste septembrilõpu saates.

Eesti saarte noored said seltsis õppida hiiu keelt, tantse ning laule, mängida hiiu kannelt, teha pillitutte, paelu ja kotumeest, uurida rüitekki ning meisterdada vanast uut. Soovijad said hommikuvirgutuseks teha lühikese ülesastumise Kärdla sügislaadal. Ekskursioonid viisid saareelanikud vaatama Hiiumaa kirikuid, pühapaiku, looduskauneid kohti, sadamaid ning muuseume. Peale retke saadi jälle koolimajas kokku ja jutustati kuuldud lugusid üksteisele – igati vahva ettevõtmine.

Pärimuspäevade kõige pidulikumaks sündmuseks oli aga uhke kontsert “Oma lugu” Kärdla kulturimajas, kus kõik kohalesõitnud oma saarte kultuuri tutvustava kavaga lavale jõudsid. Meeleolukat kontserti oli vaatamas terve saalitäis rahvast ning kõik esinejad publiku hulka ei mahtunudki. Õhtu lõppes tantsuga Hiiumaa pillisõprade seltsi saatel. Suure saali põrand oli terve õhtu tantsuhuvilistest ning meie omasid pärimustantse väga hästi tantsida oskavatest noortest tulvil. Nii mõnegi tantsu puhul rõõmustas silma ka eri saartele omaste tantsuvariantide läbisegi tantsimine. Igal saarel oma tansimoe!

Saareelanike kohtumine läks igati korda. Kokkusõitnud õpetajad-juhendajad ning, mis peamine, meie noored, said lisaks hiidlaste kultuuri tundmaõppimisele ka hulgaliselt uusi tutvusi mere tagant. See vast ongi selle suure ja logistiliselt äärmiselt keerulise festivali korraldamise kõige olulisem motivaator!

Järgmine saarte noorte kokkusaamine saab tõenäoliselt toimuma 2024. aasta sügisel Muhumaal.

Aitäh saarte noortele nii olulise sündmuse korraldajatele Hiiumaal – Jaanika Kuusk ning Helle-Mare Kõmmus koos abiliste meeskonnaga, Eesti Saarte Kogule ning kümnetele toetajatele üle Eestimaa!Sõrulased käivad naaabritel ühtelugu külas, viimati käis Maakoor 2022. a jõulukontserdil Kärdlas (vaata siia!)

Kui noorte tantsuõhtu sulle kah tantsuisu peale ajas, siis Saaremaal saad pärimustantsuga tutvust teha tansiöhtatel (vaata siia!).

Tantsuks pillimängu saad õppida koos Sörvemaa Sörmitsejatega (kuulutus).

Back to Top