Viiulilaager naabrite pool, Ruhnus

Sel suvel 2. – 9. juulini toimus Ruhnus kaheksas viiuli- ja looduslaager. Eestvedajaks tuntud muusik, viiulipedagoog ja Ruhnu viiulitraditsiooni spetsialist Karoliina Kreintaal, õpetajateks Sänni Noormets ja Lee Taul ning peakorraldajaks ja -kokaks viiuldaja Kairi Leivo. Laagrilised sõitsid kohale kogu Eestist, õppetööst said osa ka mitu Ruhnu kooli õpilast ning üks sõrulane.

Ruhnu viiulitraditsooni ja loodusega tegid tutvust viiuldajad algkoolilastest vanaemadeni, esimest korda viiulit mängivatest huvilistest Eesti Muusikaakadeemia lõpetanuteni. Et tegu on ainulaadse ning end hästi sissetöötanud ettevõtmisega, on igal aastal huvilisi kordades rohkem kui laagrisse mahub. Selleaastase laagri 30 kohta broneeriti 12 minutiga.

Igal aastal osaleb Ruhnu viiulilaagris grupp traditsioonilise muusika mängijaid välismaalt. Seekordseteks külalisteks oli kolmeliikmeline kollektiiv Poolast. Maciek Filipczuk, Marcin Lorenc ja Maria Stępień tutvustasid peamiselt Kesk-Poola traditsioonilist viiulimängustiili ning tantsulugusid, õpetasid Poola tantse ning mängisid koos laagrilistega Ruhnu lugusid.

Kuue palava suvepäevaga õpiti selgeks tosinkond Ruhnu ja Poola pillilugu ning laulu, loodi kümmekond uut muusikapala ning seadet ning jutustati jutte. Lisaks käidi retkedel nii rannas kui merel, õpiti tundma kohalikku loodust, hüljeste elu, Ruhnu kultuuri, inimesi ja ajalugu. Poola tantsude ning looduse joonistamise õpitoad olid avatud nii laagrilistele kui ruhnlastele. Joonistati, tantsiti, ujuti, matkati. Anti nii spontaanseid kui etteplaneeritud kontserte. Ka mõned sõrve viiulilood said Ruhnu laagrilisi tantsitada.

Parim osa laagriliste loomingust ning üheskoos selgeks õpitust jõudis ka viimasel õhtul paadikuuris toimunud kontserdi kavasse. Tuba oli publikust tulvil ning vastuvõtt soe. Peale kontserdi lõppu alanud Ruhnu-Eesti-Poola tantsuõhtu Liise talu õuel läks sujuvalt üle hommikupudru keetmiseks.

Viimased viiulikoori akordid kõlasid Pärnu sadamas veel tükk aega peale Ruhnu praami sildumist. Laagrilised lahkusid Ruhnust kõigutamatu sooviga järgmisel suvel sealsamas kohtuda.

Back to Top