Sõrulased käisid Mooste Jaanuarijämmil

Sel nädalavahetusel, 22. – 23. jaanuaril 2022, toimus Moostes Krista Sildoja eestvedamisel üle-eestiline Jaanuarijämm rahvamuusikutele. Sörvemaa Sörmitsejate seast olid kohal kaks viiulit, akordionid ning ete pisne rütmisektsioon.

Mooste ühismängu nimeks sai sel aastal GoWithFolk-Laineharjajämm. Nagu juba tavaks saanud, oli viimase hetkeni sündmuse toimumise võimalikkus küsimärgi all. Hoolsalt ohutusmeetmeid järgides sai rahvamuusikute hingele hädavajalik kohtumine õnneks siiski toimuda. 

Mooste Folgikotta kogunes 128 pillimeest laia valiku instrumentidega. Üheskoos mängiti erinevad lõõtsaga pille, nyckelharpat, viiuleid, kitarre, kandleid, vilesid, torupille, ristflööti, hiiu kandleid, kitarre ning mida kõike veel. Mõistagi lauldi ja tantsiti kõige selle rõõmu kõrvale just nii rohkelt kui soovi oli. Toimusid õpitoad (juhendajad Ott Kaasik ja Tanel Sakrits), arutelud, kohtumised, konsultatsioonid 2023. aasta noorte rahvamuusikapeo tegijatega, eraviisilised lugude õppimised-õpetamised, sündis uusi algatusi ning kontsert osalejate erilistest ettevõtmistest ülevaate saamiseks. 

Päeva lõpetas kogu ettevõtmise nimitegevus – vabas vormis ühismängimine ehk jämm kõigis folgikoja tubades. Meistrid ja alustajad mängijad. Diatoonilised ja kromaatilised instrumendid. Rahvamuusika ja rahvalik muusika. Tantsulisemad ja lüürilisemad muusikud. Küll koos, küll kordamööda. Nii nagu käed, tuju ja pill parimaks pidasid.

Ehkki kogu toimunu oli nii vajalik kui arendav, oli Jaanuarijämm Sörvemaa Noorsõrmitsejaid tsiteerides eeskätt: “Lihtsalt väga tore!”