Baltica eelpidu Valjalas 2023

Sel suvel on Eestimaal toimumas rahvusvaheline folkloorifestival Baltica ning üle Eestimaa käimas tõsised ettevalmistused peoks. Et peoks kõik kenasti valmis oleksid saadi kokku Eel-Baltica pidudel. Saaremaine pidu toimus 15. aprillil Valjala rahvamajas.

Kohale oli tulnud terve majatäis külalisi nii Saaremaalt, Hiiumaalt, Muhumaalt, mandrimaalt ja muidugi ka Sõrvemaalt.

Neli tundi kestnud kontsert köitis esimesest etteastest kuni viimaseni ning elamusi jätkus veel koduteelgi arutamiseks. Ühtviisi sügava mulje jätsid noored nii Mustjala Söluki kui Prantsuse Lütseumi Leesikate reipa kavaga. Vahva oli näha nii rohkelt hiidlasi trallimas nii lava ees kui laval. Rõõm oli kohata uusi tegijaid simmanitantsu klubi Meite Moodi! Palju õnne Baltica debüüdi puhul! Alati võib kindel olla Valjala kohalikke Nobenäppudest kandlemängijate ja muhulaste Ätsete etteasteid vaadates. Eriliseimaiks külalisteks seekord vast Läti ja Liivi pärimust viljelev Reevele Talinnast ning Hanila Laulu ja Mängu Selts.

Sõrulased olid kohal lausa nelja kollektiiviga – Ammuker, Soe Jutt, Sörvemaa Sörmitsejad ning Kõrkküla pärimustantsu ring. Kokku tõime lavale 2 kava, kus sai nii laulda, mängida kui tantsida. Kindlasti tulevad meie tantsulood mängimisele ka 21. aprilli tansiöhtal Säärel, Päästlase majas! Tule osa saama!

Valjala peo esinejate rida oli pikk ja saal ning lava pidevalt rahvast tulvil täis. Et sel korral oli motoks pärimusega kõiki kaasa tõmmata sai publik pea igast kavast ka osa võtta. Ning seda tehti suure innu ning rõõmuga!

Publiku seas olid kohal ka asjatundjad, kes kõiki etteasteid hoolega tähele panid ning pärast oma kogemuse ja nõuga juhendajatele tagasisidet andsid. Ikka selleks, et edaspidi veelgi vahvamaid etteasteid kokku panna.

Aitäh suure peo korraldajad Sääse Mann, Valjala Rahvamaja eesotsas Anneli Kaljustega ning Eesti Folkloorinõukogu naiskond!

Kohtume 31. mai – 4. juunil, Tallinnas Tornide väljakul, Baltical!

Back to Top