See seiklus algas juba enam kui aasta tagasi.
Võtsime südame rindu ning panime Sörvemaa Sörmitsejad rahvamuusikapeole pürgijate sega kirja. Ning hakkasime mõnuga repertuaari ootama. Siis harjutama – küll harvadel õhtutundidel Anseküla Seltsimajja kogunedes, küll nädalavahetustel pikkadeks päevadeks. Enamasti siiski kodus, kas noodi või videosalvestuse abiga. Uued kandledki said noortele meister Mihkel Soonelt tellitud. Nii tuli noortel kandlepartiid lausa kaks korda selgeks õppida – esiti seitsmekeelelisel ning siis uuesti 12-keelelise kandle peal.
Enne arugi saime, oli ettemängimine läinud kenasti ja jõudiski kätte see neljapäevane pealelõuna, mil oma pillid ning magamisasemed bussi peale tõstsime ning Talina poole teele asusime.
Reedene proovipäev Vabaduse Väljaku laval andis aimu eesootavast võimsast rahvamuusikapeost. Seitsme orkestriliigi vahel jagatud ning just selle peo tarvis kirjutatud repertuaar oli noortel selge ning suurele lavale ideaalselt sobiv. Viimasena lavale astunud koondorkester pidi oma juhi, Krista Sildoja, vallandunud tohutu energiatulvaga lendu viima! Peaproovis saadud elamus tõotas väga võimast kontserti.
1. juulil jõudis laulupeotuli Vabaduse Väljakule ning keskpäeval algas noorte pillimeeste kontsert. Meie noored osalesid viiuliorkestris (Auli ja Katre-Liis) ning kõik koos koondorkestris (lisaks Mihkel, Liisi, Astrid ja Pääsu).
Laval üles astuvate ühisorkestrite kõrval said oma pillilugusid vahele hõigata ka noored kollektiivid kes orkestriliigi vahetuste ajal lava ees tantsupidusid välja võlusid. Nii said kõik soovijad tantsudest osa saada, oskajate kõrval õnnestus nii mõnelgi esiti päris võõrad tantsusammud ära õppida. Vabaduse väljak jäi selle suure peo jaoks nüüd küll väikeseks!
Päriselt!
Kogu kontserti saad järele vaadata ja kuulata ERR võrgulehelt!
Laupäeva õhtul andsime rahvamuusikapeolt üles võetud hooga pooletunnise kontserdi UNESCO muusikalinna kontserdilaval Harju tänava pargis. Publikut, tantsu- ning laulurõõmu jätkus nii meile kui publikule. Jalutuskäik läbi vanalinna viis meid Raekoja platsile, kus noored liitusid spontaanse rahvamuusikute jämmi ning tantsuringiga ning lõpetasid päeva üsna vastu ööd.
2. juuli algas rongkäiguga ning jätkus laulupeoga. Meie noortest olid Pääsu ja Auli koos Salme kooli lastekooriga ka laulukaare all. Meie väike vapper seltskond sai küll õige pea plittligeks, aga ega see pidutuju rikkunud. Laulsime ja hõiskasime koos lauluväljakutäie rahvaga.
Püha on maa!
XIII Noorte Laulu- ja Tantsupeo Rahvamuusikapeol osalemine oli meie Noorsörmitsejate ansambli olemasolu esmane siht ning on vähemasti siiani selle suve tippsündmus. Üle-eestilises orkestris mängimise kõrvale mahtus meie laulupeo-nädalavahetusse ka tantsupeo esietenduse vaatamine, Adamsoni muuseumi külastus, intervjuu ERR otseeetris (1:20 video algusest!), lõunauinak Hirvepargis, hulk pärimustantsude tantsimisi, Baltica festivali ajal punutud paelte otsimine ning leidmine rongkäigutee puudelt, kohtumised kaugelelavate sõpradega, Itaalia jäätisekohvik, lausvihmas laulmine, hilisõhtune Kadrioru park, Eesti vanim betoonist telefonipost, öine praamisõit pidžaamas ja mis kõik veel!
Loodan väga, et me imetabasel seltskonnal, Noorsörmitsejatel, õnnestub ka edaspidi selles koosseisus koos mängida – viiulid Auli ja Katre-Liis, akordion Pääsu, väikekandled Liisi ja Astrid ning ukubass Mihkel!
Ladusat lendu kõrgetes koolides ning jõudu meie riigi kaitsmisel!
Sörmitsemiseni!
Aitäh kõigile, kes Noorsörmitsejate tegevust läbi aastate on toetanud: Anseküla Põllumeeste Selts, Saaremaa vald, Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus, Eesti Kultuurkapital, Salme rahvamaja, Salme kool, Sörvemaa Pärimuse Seltsi vabatahtlikud, “Sörulase aabitsa” ostjad ning vast kõige enam meie perekonnad!
Mõnede Noorsörmitsejatega saad jälle kohtuda Viljandi Folgil, 28. juuli 15.30 Rohelisel laval kui Tantsutoas on igaühel võimalus meite pilli järgi tantsida!
Noorsörmitsejate teekonnast XIII Noorte Laulu- ja Tantsupeo Rahvamuusikapeole saad lugeda siit:
Noorsörmitsejad jõudsid rahvamuusikapeole!
Noorsörmitsejad käisid 2023. a rahvamuusikapeo ettemängul Viimsis