Ammuker Baltical Tallinnas 2019. a. Foto: Elina Kostabi

Albumi “Siiruviiruline. Saaremaa rahvariided regilaulukeeles” meeskond

Ammukeri naised on vöttend omale plaani tiha üks ete kena muistise saarlaste-sörulaste muusigu kuulamise albom – “Siiruviiruline”. Muististe loulude plaat saab olemas olema selleks, et keikidel saarlastel oleks võimalus kuulda emakeeltsed regiloulu. Toetajade abiga saavad kingituseks Saaremaa koolid, lasteaiad, rahvamajad ning muud kulduurielu elavad ühendused 30 “Siiruviirulist” albumit.

Ettevõtmist väljab eest Tammeougu Mari, aga meite seltsis tegutseb seitseteisend sörulast ning sörulaste söpra!

Logiraamadust levab jutud meite esimesest ning teisest salvestamispäevast!

Saaremaa pärimuspäev Talina-linnas

1. mail 2024 toimus Tallinnas Saaremaa pärimuspäev. Tallinna tantsuklubi ja sõbrad kutsusid külla Ammukeri ning meie pärimustantsijad, et pealinnas üks mõnus kevadpüha veeta.

Päeva alustas ansambel Ammuker Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis Saaremaa pulmalaulude õpitoaga. Rahvast oli kogunenud suurel hulgal ning laule sai lauldud koos enam kui poolteist tundi.

Pärimuspäeva meie jaoks olulisim sündmus – Ammukeri albumi “Siiruviiruline” esitluskontsert – toimus õhtu hakatusel Hopneri maja Diele saalis. Rohke publik võttis saaremaised regilaulud soojalt vastu, laulis usinasti kaasa ning plaksutas laulikud mitu korda veel tagasi kummardamagi. Kontserdi visuaalse poole eest kandis ka sel kontserdil hoolt Piret Parrest, kes kasutas muuhulgas pisut ka meie albumi kunstilise poole eest hoolt kandnud Karin Kreegi loomingut.

Peale kontserti sai alata traditsiooniline kolmapäevaõhtune Tallinna Tantsuklubi. Tavapäraste sajandivanuste seltskonnatantsude vahele mahtus ka tunnike Sörvemaa Sörmitsejate pillimängu ning Jõe Laura juhendamisel sai pealinnarahvas saaremaiseid tantse proovida. Õppimine käis imekähku ning rahvas tantsis tuntud lugude meretaguseid variante suure mõnuga.


Aitäh Marion ja Ermo, et sõrulased külla kutsusite ning meid nõnda lahkesti vastu võtsite!

Pildistas Elina Kostabi


Albumist “Siiruviiruline”, selle salvestamisest ning esitluskontserdist Ansekülas saad lugeda siit!

Esitlusest Ansekülas tegi ERR ka uudisnupu, mida vaadata saad siit!

Klassikaraadio saates Delta räägib Tammeougu Mari albumist, kuula siin!

Kuulutus-kuulutus! Ammuker esineb 1. mail Tallinnas!

Kell 14-16 Saaremaa regilaulude õpituba Tammeougu Mari juhendamisel, EMTA majas.
Õpitoas laulavad eest Sõrve regilauluansambli Ammuker liikmed. Õpitoa peateemaks on saaremaised pulma- ja kosjalaulud, aga sekka võib sattuda ka muid sobilikke ning meelepäraseid laule. Eraldi tähelepanu pöörame korrektsele hääldusele ning laulusõnade tähenduse ning kultuurikonteksti mõistmisele.
Sobib kõigile huvilistele, ei eeldata eelnevaid teadmisi ja oskusi.

Kell 18-19.30 Ammukeri albumi “Siiruviiruline” esitluskontsert Hopneri majas

Kell 19.30-22.45 Tallina tantsuklubi koos Saaremaa tantsude, kohalike muusikute ja väliskülalistega Bretoonimaalt. Hopneri majas


Ammukeri albumi “Siiruviiruline” saad 5. maini 2024 tellida siitkaudu.

Kui see tähtaeg mööda saab, vaata “Siiruviirulise” lehelt, millal järgmine tellimisvoor avaneb või kirjuta meile info@sorvemaa.ee.

Kindlasti on albumid kaasas ka kõigil kontsertidel – siis saad otse meie käest koos kuldse autogrammiga.

Ammuker käis Nasval, vokaalansamblite päeval

Et regilaulude laulmine on juba nende loomisest saati olnud puhtalt vokaalne tegevus, pole ka imestada, et jõudis kätte ka see päev kui Ammuker vokaalansamblite päevast osa võtma kutsuti. Seekordme Saaremaaa vokaalansamblite kevadkontsert “Ei meelest läe mul iial” toimus 20. aprillil 2024 astusid Nasva klubi saalis. Avanumbrina tutvustasime Ammukeriga oma värsket albumit “Siiruviiruline”. Peale meid astus lavale pikk-pikk rida Saaremaa ansambleid ning külalised Pärnumaalt. Seekordse kontserdi teemaks oli filmimuusika ning nii pakkus iga lavaleastuja kuulajaile hulga äratundmisrõõmu.

Ammuker käis KULOF 2024 avamisel

Saaremaa pealinnas algas 10.04.2024 Kuressaare II Loodusfestival “Loodus minu ümber”.

Meie regilaulansambel Ammuker osales seekordse festivali avasündmusel Kuressaare kultuurikeskuses. Esitasime laule albumilt Siiruviiruline ning saime ka ise osa fotonäitusest. Albumeid ning “Sörulase aabitsaid” on võimalik osta kogu loodusfestivali jooksul.

Festivali peakorraldaja Reet Viira, meie seltsi kauaaegne partner, on meie pärimusmuusikuid ka varem oma ettevõtmistesse kaasanud (Küi osalemine Maapäeval, Akordionisörmitsejad Täiskasvanud Õppija Nädala auhinnagalal jm). Reedu eestvedamisel valmis 2023. a kevadel ka meie noorte kunstinäitus (postitus näituse valmimisest), mida kevadel 2024 on võimalik vaadata Salme Raamatukogus.

Jätku!

Kuulutus-kuulutus! Ammuker tuleb KULOFFi avama!

10. aprillil 2024 kell 16 Kuressaare loodusfestivali avamisel esineb Ammuker lauludega meie uuelt albumilt “Siiruviiruline”. Kohtumiseni Kuressaare kultuurikeskuse II korrusel!

Siiruviirulisi albumeid võtame seltsi ka – kui sul veel pole, saad omale ka osta!

Siiruviiruline kevade algus

Sörvekeeltsed uudised, Vikerraadio eetris 27.03.2024

Terit sörulased ning sörulaste söbrad. Ma ole Timmi Helle.

Täna on vöimalus ühest üsna suurest ning uhkest tegemisest rääkida. Vähemast meite oma arust see tegemine suur ning uhke. Lugu on sihandune, et meite regilouluseltskond Ammuker andas oma albumi välja ning nüüd louba õhta oli Anseküla seltsimajas seda tudvustav kontsert. 

Ammuker ähk Ammukaar on vanamas keelepruukis vikerkaar. Siiruviiruline kut Sõrve naiste kirikuub. Meite loulunaised on ka keik uhked ning värvilised, igaüks omamoodi siiruviiruline. Ning plaadi nimi on ka “Siiruviiruline”. Sääl peel on ulk loulusid ning muud infud ka.

Tammeougu Mari suur edevõtmine see keik on. Maril muidugid ulk loulunaisi abiks, kis iga esmassuna kogu keivad ning regiloulu kenaks ning moekaks pidavad. On sääl ennemsündind naisi ning iljem sündind naisi, mõned puhta noorugesedkid sias.

Ammukeri proovi pildistas Timmi Helle. SPS 2024

Peele selle tahaks veel itelda, et tuul viis iljaaegu jää Sõrve ning Abruka vahelt ee, ennem oli keik jäärüsi täis, niid meri vaba ning äp öhka änam nii pailu külma. Lund pole meite kantis ammust ajast nähtud, lumikellukesed öitsvad juba kuu aega, särjed kuivavad räästa all ning sookured üidvad põldude peel kut pöörased. Sedised uudis meitel edasi anda siit kevadiselt Sörvemaalt.


Regilouljatega jutustas Timmi Helle, saate leikas kogu Tammeniidi Margus. Kenad terist teitele!

Ammukeri esimene “Siiruviiruline” kontsert

Regilauluansambel Ammuker tähistas 23. märtsil oma esimese albumi ilmumist kontserdiga Anseküla seltsimajas. 

Albumile “Siiruviiruline” koondasime 14 Ammukeri lauldud saaremaist regilaulu meie traditsioonilisest riietusest. Margus Lepiku käe all valminud CD-plaati täiendab raamatuke laulusõnade, looga ühest võimalikust teksti tõlgendusest ning inglisekeelse selgitusega (Tammeougu Mari ja Thalia Eccles). Albumi kujundas Karin Kreek, kasutades pilte Saaremaa käsitöömeistrite valmistatud riietest – neistsamadest, millest lauludeski juttu tuleb. Albumist saad lähemalt lugeda siit!

Tunnine esitluskontsert mahutas enamiku albumi lauludest ning teist samapalju lisaks. Anseküla seltsimaja suur tuba sai ehitud Ammukeri lauljate valmistatud rahvariiete ning muu peenema käsitööga. Otse laval valmisid sukad, pätid, kindad, pitsid, patsid ja lõng. Piret Parresti kaamerad, projektor ning Margus Lepiku valguslahendused muutsid muidu lihtsas palkseintega toas esitatud laulurea nii esinejate kui publiku jaoks mitmekihiliseks elamuseks. Kohal oli ka ERR-i Saaremaa korrespondent Margus Muld, kelle kaamera ning mikrofoni vahendusel jõudis kontserdikajastus ka AK kultuuriuudistesse.

Järgmine võimalus Ammukeri siiruviirulist kontserti näha ning kuulda on 1. mail kell 18 Tallinnas Hopneri majas, suvel-sügisel ka Viljandis ja Tartus.

Albumi valmimist toetasid KULKA, Saaremaa vald, Sörulase aabitsa ostjad ning kümned vabatahtlikud. 


Valla toel kingime 30 albumit “Siiruviiruline” Saaremaa haridus- ja kultuuriasutustele – huvitatutel palume oma soovist märku anda e-posti teel info@sorvemaa.ee!

Regilauluansember Ammukeri album “Siiruviiruline”. Pressiteade

MTÜ Sörvemaa Pärimuse Seltsi naiste regilauluansambel Ammuker üllitas oma esimese albumi “Siiruviiruline”. Plaadi juurde kuulub ka  sõrve- ja inglisekeelene laulusõnade ja kommentaaridega raamat. Esitluskontserdid toimuvad nii Sörvemaal, Saaremaal kui Eestimaal: 23. märtsil kell 17 Saaremaal, Anseküla seltsimajas, 1. mail kell 18 Tallinnas, Hopneri majas, Viljandis ning sügisel ka Tartus.

Albumeid saab tellida 11.-21. märtsini võrgulehe sörvemaa.ee/siiruviiruline kaudu.              

Sõrve naiste regilauluansambel Ammuker on aastate jooksul Eesti Regilaulu Arhiivist välja otsinud hulga saaremaiseid regilaule. Laule sellest, millest naised ca 150 a tagasi mõtlesid ning, väheke moodsamal moel, mõtlevad ka nüüd.

Albumile “Siiruviiruline” jõudis 12 laulu meie isioma, Saaremaa rahvariietest. Nende riiete kandmisest ning kandjatest, nende tegemisest ning tegijaist. Mõtetest ning tunnetest, mis traditsioonilise riietusega kaasas käisid. Meie isiomas, saaremaises emakeeles. Lauljateks 14 tänast  Saaremaa ja Sörve tütart, ema, vanaema, põlised ning isehakanud sõrulased-saarlased, Ammukeri lauljat.

Esitluskontsertidele võetakse kindlasti üht-teist riidekapist vaatamiseks-uurimiseks kaasa, vardad-nõelad-niidid on lauljatel nagunii alati näpus!

Ammuker, sõrve keeli vikerkaar, on muide maailmas kõige siiruviirulisem asi. Nagu meie rahvariidedki

Ammukeri albumi “Siiruviiruline” eelmüük!

Meite naiste regilauluansamblil Ammuker sai valmis kaua tehtud kaunikene – album “Siiruviiruline”! Albumi peal on 12 Saaremaa rahvariietest ning nende kandjatest rääkivat laulu. Plaadi juurde käib pildiraamat, kus kirjas ka laulude sõnad ning kommentaarid nii sörve kui inglise keeles. Selle ilu saab omale kuulamiseks ja vaatamiseks ette tellida 11.-21. märtsini siitkaudu:

sörvemaa.ee/siiruviiruline

Albumeid hakkame tellijatele saatma 22. märtsil. Album koos saatmisega maksab ettetellijale 25 eurot.

“Siiruviirulise” esimene ettetellimine on tänaseks lõppenud. Kui soovid albumit soetada kirjuta info@sorvemaa.ee