Albumi “Siiruviiruline. Saaremaa rahvariided regilaulukeeles” meeskond
Ammukeri naised on vöttend omale plaani tiha üks ete kena muistise saarlaste-sörulaste muusigu kuulamise albom – “Siiruviiruline”. Muististe loulude plaat saab olemas olema selleks, et keikidel saarlastel oleks võimalus kuulda emakeeltsed regiloulu. Toetajade abiga saavad kingituseks Saaremaa koolid, lasteaiad, rahvamajad ning muud kulduurielu elavad ühendused 30 “Siiruviirulist” albumit.
Ettevõtmist väljab eest Tammeougu Mari, aga meite seltsis tegutseb seitseteisend sörulast ning sörulaste söpra!
Tammeougu Mari mõtleb välja, kirjutab, peab raamatut ja juhib vägesidTammeniidi Margus salvestab ja sätib ning ehitab võrgulehteKarin Kreek kujundabLaasu Ainika aitab ja korraldabSääse Mann ajab asjuTammeougu Pääsu aitabThalia Eccles kirjutab inglise keelesSiiruviirulise tegijate meeskond. Pildilt on puudu Vesikonna Katrina (ogib meite kirjakeele kenast öigeks) ja Elina Kostabi (teeb kenasid piltisid).Ühe piregeise on plaadi tegemist toetand ka keik kis omal “Sörulase aabitsa” ostend on! Attäh!
Sörvemaa Pärimuse Seltsi üks missioone – isioma kultuuri edendavate õppematerjalide koostamine – on saanud jälle ühe teo võrra rikkamaks. Sõrve regilauluansambel Ammukeri album “Siiruviiruline” jõudis äsja pea pooltesse Saaremaa koolidesse ning muusikakoolidesse toetama saarlaste kultuuri püsimajäämist.
Kui Ammuker mõned aastad tagasi alustas oma regilaulualbumi kavandamist, oli kohe selge, et valmiv kogumik peaks jõudma kindlasti ka meie kooliõpetajate kasutusse. 2024 aasta alguspäevil ilmunud albumist “Siiruviiruline” leiab huviline mitmekesine valiku meie saaremaise pärimuskultuur õppeks sobivaid materjale. Regilaulusalvestised, laulutekstid, fotod meie meistrite loodud rahvariietest, ajaloolised olustikukirjeldused, inglise keelne laiemat kultuuritausta avav tekst, sõnaraamat jm loovad hulgaliselt võimalusi lõimitud õppeks. Esiti hakkavad omavahel kokku kõlama vast muusika, kirjandus, eesti keel, pärimusõpe ning kodulugu, aga kindlasti leiab albumist materjale ka kunsti, käsitöö, inimeseõpetuse ja ka inglise keele õpetaja.
Albumi kohta saad lisa lugeda siit, laule kuula siit!
Mai lõpupäevil sõitiski Sörvemaa Pärimuse Seltsi duo mööda Saaremaad ning viis albumi “Siiruviiruline” kingituseks Lümanda, Kihelkonna, Kärla, Aste, Mustjala, Leisi, Hariduse ning Nooruse kooli õpetajatele, samuti Kärla ja Kuressaare muusikakooli. Albumi on juba saanud meite ülemere-naaber Ruhnu kool ning eessõrulaste Salme raamatukogu. Aitäh meid lahkelt vastu võtmast ning kostitamast! Veel enne suvevaheaja algust proovime oma kingikastiga jõuda ka teistele Saaremaa koolidele külla!
Et 30 “Siiruviirulist” albumit jõuaks kingitusena Saaremaa koolidesse, muusikakoolidesse ning ka mõnda väiksemasse, ent seda olulisemasse raamatukogusse või rahvamajja, toetasid Sörvemaa Pärimuse Seltsi ettevõtmist ka Saaremaa vald ja Eesti Kultuurkapital. Albumi väljaandmisel on oluliseks abiks olnud “Sörulase aabitsa” ostjad ning kõik meie seltsi juures tegutsevad vabatahtlikud.
Attäh!
Kui soovid ka omale osta Ammukeri albumi “Siiruviiruline”, kirjuta oma soovist info@sorvemaa.ee ja paneme paki teele!
1. mail 2024 toimus Tallinnas Saaremaa pärimuspäev. Tallinna tantsuklubi ja sõbrad kutsusid külla Ammukeri ning meie pärimustantsijad, et pealinnas üks mõnus kevadpüha veeta.
Päeva alustas ansambel Ammuker Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis Saaremaa pulmalaulude õpitoaga. Rahvast oli kogunenud suurel hulgal ning laule sai lauldud koos enam kui poolteist tundi.
Pärimuspäeva meie jaoks olulisim sündmus – Ammukeri albumi “Siiruviiruline” esitluskontsert – toimus õhtu hakatusel Hopneri maja Diele saalis. Rohke publik võttis saaremaised regilaulud soojalt vastu, laulis usinasti kaasa ning plaksutas laulikud mitu korda veel tagasi kummardamagi. Kontserdi visuaalse poole eest kandis ka sel kontserdil hoolt Piret Parrest, kes kasutas muuhulgas pisut ka meie albumi kunstilise poole eest hoolt kandnud Karin Kreegi loomingut.
Peale kontserti sai alata traditsiooniline kolmapäevaõhtune Tallinna Tantsuklubi. Tavapäraste sajandivanuste seltskonnatantsude vahele mahtus ka tunnike Sörvemaa Sörmitsejate pillimängu ning Jõe Laura juhendamisel sai pealinnarahvas saaremaiseid tantse proovida. Õppimine käis imekähku ning rahvas tantsis tuntud lugude meretaguseid variante suure mõnuga.
Aitäh Marion ja Ermo, et sõrulased külla kutsusite ning meid nõnda lahkesti vastu võtsite!
Mari Lepik: “Õhtuti saan meite kohalike toredate muusikute ja sõpradega seltsis laulda ning pilli mängata, raadiumisaateid teha ning raamatuid kirjutada.”
Kell 14-16 Saaremaa regilaulude õpituba Tammeougu Mari juhendamisel, EMTA majas. Õpitoas laulavad eest Sõrve regilauluansambli Ammuker liikmed. Õpitoa peateemaks on saaremaised pulma- ja kosjalaulud, aga sekka võib sattuda ka muid sobilikke ning meelepäraseid laule. Eraldi tähelepanu pöörame korrektsele hääldusele ning laulusõnade tähenduse ning kultuurikonteksti mõistmisele. Sobib kõigile huvilistele, ei eeldata eelnevaid teadmisi ja oskusi.
Kell 18-19.30 Ammukeri albumi “Siiruviiruline” esitluskontsert Hopneri majas
Kell 19.30-22.45 Tallina tantsuklubi koos Saaremaa tantsude, kohalike muusikute ja väliskülalistega Bretoonimaalt. Hopneri majas
Et regilaulude laulmine on juba nende loomisest saati olnud puhtalt vokaalne tegevus, pole ka imestada, et jõudis kätte ka see päev kui Ammuker vokaalansamblite päevast osa võtma kutsuti. Seekordne Saaremaa vokaalansamblite kevadkontsert “Ei meelest läe mul iial” toimus 20. aprillil 2024 astusid Nasva klubi saalis. Avanumbrina tutvustasime Ammukeriga oma värsket albumit “Siiruviiruline”. Peale meid astus lavale pikk-pikk rida Saaremaa ansambleid ning külalised Pärnumaalt. Seekordse kontserdi teemaks oli filmimuusika ning nii pakkus iga lavaleastuja kuulajaile hulga äratundmisrõõmu.
Meie regilaulansambel Ammuker osales seekordse festivali avasündmusel Kuressaare kultuurikeskuses. Esitasime laule albumilt Siiruviiruline ning saime ka ise osa fotonäitusest. Albumeid ning “Sörulase aabitsaid” on võimalik osta kogu loodusfestivali jooksul.
Festivali peakorraldaja Reet Viira, meie seltsi kauaaegne partner, on meie pärimusmuusikuid ka varem oma ettevõtmistesse kaasanud (Küi osalemine Maapäeval, Akordionisörmitsejad Täiskasvanud Õppija Nädala auhinnagalal jm). Reedu eestvedamisel valmis 2023. a kevadel ka meie noorte kunstinäitus (postitus näituse valmimisest), mida kevadel 2024 on võimalik vaadata Salme Raamatukogus.
10. aprillil 2024 kell 16 Kuressaare loodusfestivali avamisel esineb Ammuker lauludega meie uuelt albumilt “Siiruviiruline”. Kohtumiseni Kuressaare kultuurikeskuse II korrusel!
Siiruviirulisi albumeid võtame seltsi ka – kui sul veel pole, saad omale ka osta!
Terit sörulased ning sörulaste söbrad. Ma ole Timmi Helle.
Täna on vöimalus ühest üsna suurest ning uhkest tegemisest rääkida. Vähemast meite oma arust see tegemine suur ning uhke. Lugu on sihandune, et meite regilouluseltskond Ammuker andas oma albumi välja ning nüüd louba õhta oli Anseküla seltsimajas seda tudvustav kontsert.
Ammuker ähk Ammukaar on vanamas keelepruukis vikerkaar. Siiruviiruline kut Sõrve naiste kirikuub. Meite loulunaised on ka keik uhked ning värvilised, igaüks omamoodi siiruviiruline. Ning plaadi nimi on ka “Siiruviiruline”. Sääl peel on ulk loulusid ning muud infud ka.
Tammeougu Mari suur edevõtmine see keik on. Maril muidugid ulk loulunaisi abiks, kis iga esmassuna kogu keivad ning regiloulu kenaks ning moekaks pidavad. On sääl ennemsündind naisi ning iljem sündind naisi, mõned puhta noorugesedkid sias.
Ammukeri proovi pildistas Timmi Helle. SPS 2024
Peele selle tahaks veel itelda, et tuul viis iljaaegu jää Sõrve ning Abruka vahelt ee, ennem oli keik jäärüsi täis, niid meri vaba ning äp öhka änam nii pailu külma. Lund pole meite kantis ammust ajast nähtud, lumikellukesed öitsvad juba kuu aega, särjed kuivavad räästa all ning sookured üidvad põldude peel kut pöörased. Sedised uudis meitel edasi anda siit kevadiselt Sörvemaalt.
Regilouljatega jutustas Timmi Helle, saate leikas kogu Tammeniidi Margus. Kenad terist teitele!
Regilauluansambel Ammuker tähistas 23. märtsil oma esimese albumi ilmumist kontserdiga Anseküla seltsimajas.
Albumile “Siiruviiruline” koondasime 14 Ammukeri lauldud saaremaist regilaulu meie traditsioonilisest riietusest. Margus Lepiku käe all valminud CD-plaati täiendab raamatuke laulusõnade, looga ühest võimalikust teksti tõlgendusest ning inglisekeelse selgitusega (Tammeougu Mari ja Thalia Eccles). Albumi kujundas Karin Kreek, kasutades pilte Saaremaa käsitöömeistrite valmistatud riietest – neistsamadest, millest lauludeski juttu tuleb. Albumist saad lähemalt lugeda siit!
Tunnine esitluskontsert mahutas enamiku albumi lauludest ning teist samapalju lisaks. Anseküla seltsimaja suur tuba sai ehitud Ammukeri lauljate valmistatud rahvariiete ning muu peenema käsitööga. Otse laval valmisid sukad, pätid, kindad, pitsid, patsid ja lõng. Piret Parresti kaamerad, projektor ning Margus Lepiku valguslahendused muutsid muidu lihtsas palkseintega toas esitatud laulurea nii esinejate kui publiku jaoks mitmekihiliseks elamuseks. Kohal oli ka ERR-i Saaremaa korrespondent Margus Muld, kelle kaamera ning mikrofoni vahendusel jõudis kontserdikajastus ka AK kultuuriuudistesse.
Järgmine võimalus Ammukeri siiruviirulist kontserti näha ning kuulda on 1. mail kell 18 Tallinnas Hopneri majas, suvel-sügisel ka Viljandis ja Tartus.
Albumi valmimist toetasid KULKA, Saaremaa vald, Sörulase aabitsa ostjad ning kümned vabatahtlikud.
Valla toel kingime 30 albumit “Siiruviiruline” Saaremaa haridus- ja kultuuriasutustele – huvitatutel palume oma soovist märku anda e-posti teel info@sorvemaa.ee!
MTÜ Sörvemaa Pärimuse Seltsi naiste regilauluansambel Ammuker üllitas oma esimese albumi “Siiruviiruline”. Plaadi juurde kuulub ka sõrve- ja inglisekeelene laulusõnade ja kommentaaridega raamat. Esitluskontserdid toimuvad nii Sörvemaal, Saaremaal kui Eestimaal: 23. märtsil kell 17 Saaremaal, Anseküla seltsimajas, 1. mail kell 18 Tallinnas, Hopneri majas, Viljandis ning sügisel ka Tartus.
Sõrve naiste regilauluansambel Ammuker on aastate jooksul Eesti Regilaulu Arhiivist välja otsinud hulga saaremaiseid regilaule. Laule sellest, millest naised ca 150 a tagasi mõtlesid ning, väheke moodsamal moel, mõtlevad ka nüüd.
Albumile “Siiruviiruline” jõudis 14 laulu meie isioma, Saaremaa rahvariietest. Nende riiete kandmisest ning kandjatest, nende tegemisest ning tegijaist. Mõtetest ning tunnetest, mis traditsioonilise riietusega kaasas käisid. Meie isiomas, saaremaises emakeeles. Lauljateks 14 tänast Saaremaa ja Sörve tütart, ema, vanaema, põlised ning isehakanud sõrulased-saarlased, Ammukeri lauljat.
Esitluskontsertidele võetakse kindlasti üht-teist riidekapist vaatamiseks-uurimiseks kaasa, vardad-nõelad-niidid on lauljatel nagunii alati näpus!
Ammuker, sõrve keeli vikerkaar, on muide maailmas kõige siiruviirulisem asi. Nagu meie rahvariidedki.
“Siiruviirulise” esimene ettetellimine on tänaseks lõppenud. Kui soovid albumit soetada kirjuta info@sorvemaa.ee