Kihelkonna laste ketramistund

Mihkli talumuuseumis Vikil peeti 11.septembril Vana õpiku päeva ning Kihelkonna Kool kolis selleks päevaks muuseumisse. Kõik tunnid olid „nagu vanasti“. Muude hulgas toimus ka 4-6. klassi tüdrukute käsitöötund, mille viis läbi Tammeougu Pääsu Salme Kooli 6. klassist. Pääsu on osav ketrama ning oli kohe nõus, kui tema poole abipalvega pöördusin. 

Tüdruk tõstab vokki

Kihelkonna lapsed olid uviga okkisi uurimas ja lisaks 4.-6. klassi tüdrukutele said kõik teisedki soovijad näpud villaseks. Kolm Sõrve okki said vatti, kui Kihelkonna lapsed voki tallamist ja heide korrutamist õppisid. Pääsu oli tasakaalukas ja kindlakäeline õpetaja, kelle loomulikku toimetamist vokkidega oli nönda kena vaata.

Õppijaile said selgeks nii mitmedki ketramise oskussõnad. Kas teie teate, mis asi on pool ja tallalaud ning kus on vokil hambad? Või mis on pluht? Kihelkonna lapsed nüüd teavad. 

Tüdruk õpetab tüdrukule ketramist

“Ketramine tundus mõnus,” kommenteeris Annika 4. klassist, kes päriselt elab USA-s, Oregonis, aga praegu Kihelkonnal koolis käib. Annika uuris välja, et tema Saaremaa vanaemal on ka vokk olemas ning lubas uut oskust oma siinses kodus kohe praktiseerima hakata.

Ehk kõige kenamini sai selgeks, et ketramine ja lõngatööd pole mitte ainult vanade naiste töö, vaid et iga maalaps peaks seda tööd mõistma. Kihelkonna lastele igatahes jättis Pääsu oskus ja ise vokiga ketramise proovimise võimalus väga innustava mulje.

Kenad tänud Mihkli muuseumile ja loomulikult Pääsule, kes Kihelkonna lastele pärandtöö õpetamise nimel oma koolipäevast loobuma pidi. 

Lapsed õpivad talutoas ketramist

Siiakohta passib kenasti ka üks teadaanne: 

Tuleva-esmasse akam okkima! 

12.10.2020, Anseküla seltsimajas, kell 18-20

Kui tahad kah kedrata, aga pole vokki, tule sellegi poolest! Ühe kedervarre leiame ikka!

Sääse Mann Kihelkonnalt

Back to Top